Posted on Napsat komentář

Jak publikovat elektronickou knihu na Amazonu

Autoři beletrie používají svou knihu k posílení důvěryhodnosti a růstu svého podnikání. Dávají rady, mluví s veřejností, prodávají zboží atd.

Autoři beletrie dostanou trochu odkudkoli: licenční poplatky od vydavatelů, prodej prostřednictvím svých webových stránek atd.

Spisovatel však získá nejvíce peněz, pokud je překlad jeho knihy úspěšně zveřejněn v Kindle Store na Amazonu (největší internetový obchod na světě). Kindle Store je e-knihkupectví Amazon.

Například v extrémně exotické kategorii „Historický román o Rusku“ se kniha, která zaujímá první místo v hodnocení, prodává za přibližně 475 kopií denně. Pro autory detektivek a fantasy je obrázek samozřejmě ještě růžovější.

Hlavní chyby začínajících autorů

Při pohledu na tyto vyhlídky se mnozí vrhají do vody, aniž by znali brod: překládají svá díla, utrácí spoustu úsilí a peněz, jsou umístěny v obchodě Kindle a … neprodají ani jednu kopii.

Proč je to tak?

A) Autoři si neuvědomují, že vstupují do tvrdé soutěže se spisovateli v anglickém jazyce, a abyste si toho mohli všimnout, musíte mít „trik“ – musíte nějak přitáhnout pozornost k sobě. Abychom byli lepší, zajímavější, vynalézavější, vědět něco, co ostatní nevědí.

B) Autoři si neuvědomují, že neznamená „zveřejnit v Kindle Store“ = „vydělat peníze“.

Nejdůležitější úspěch Kindle Store

Aby Amazon mohl začít propagovat vaši knihu podle vlastního algoritmu, musí mít stabilní prodej v prvních dvou týdnech po vydání.

V takovém případě vám bude přiřazena určitá interní značka a vaše kniha se začne objevovat ve všech druzích seznamů, například „Koupit s touto knihou …“ atd. To určuje život a smrt díla.

Existuje mnoho strategií pro vydávání knih na Amazonu a níže publikuji dvě možnosti – pevnější a jednodušší.

Strategie I. Důkladná

Fáze 1. Vytváříme podpůrnou skupinu

Chcete-li začít kupovat knihu, musíte předem vytvořit skupinu lidí, kteří se vášnivě zajímají o váš produkt. Čím větší skupina, tím lépe. Poté bude nutné jej rozdělit na segmenty a ujistit se, že lidé práci nekoupí okamžitě, ale po částech. Existuje tedy příležitost ke zvýšení prodeje – což je v očích Amazonu jistý znak úspěchu.

Taková skupina může být vytvořena následujícími způsoby:

a) Cool stránky na sociálních sítích + reklama přilákat předplatitele.

b) Seznam e-mailů. Autor na svém webu distribuuje některé „slony“, výměnou přijímá e-maily čtenářů a několik týdnů vydává zajímavý informační bulletin, který představuje účastníky do jeho světa.

Lidé tak zjistí, že autor je v pohodě, a jeho kniha si zaslouží pozornost.

Fáze 2. Garantované recenze

Když začnete prodávat, měli byste mít na Amazonu desítky pozitivních recenzí – jinak se nikdo nebude dívat vaším směrem. Kde je získat?

Kniha bloggerů

Dopisy musí být zaslány nejméně 1 000 blogerům s knihami. Podle statistik bude selhání asi 90%, ale ze zbývajících 100 blogerů napíše třicet procent recenzi. To budou právě lidé, kteří přidají hodnotu celému projektu v očích ostatních čtenářů.

Další možností, jak získat zpětnou vazbu, je vytvoření samostatné stránky, na které budete knihu distribuovat zdarma. Mělo by se to zobrazovat pouze v reklamních sociálních sítích.

Zainteresovaná osoba zanechá e-mail, pošlete mu knihu a po týdnu nebo dvou požádejte o zpětnou vazbu. Krátce po vydání napiš připomenutí: říkají, drahý člověče, jděte do obchodu Kindle Store, stáhněte si mou knihu (je nyní k dispozici za 0,00 $) a zkopírujte recenzi na stránku v Amazonu.

Fáze 3. Sociální sítě

Abyste mohli začít prodávat, musíte začít ústně. To se provádí pomocí blogu a sociálních sítí. Vytvořte stránku věnovanou vašemu tématu, každý den tam něco napište a podpořte veřejný zájem o svůj projekt.

Blog a sociální sítě musí být spuštěny nejméně 90 dní před zahájením prodeje.

Fáze 4. Příprava na prodej

Předprodej

90 dní před vydáním musíte otevřít předprodej. I.e. knihu lze zakoupit již nyní, ale obdržíte ji až v den X. To vám dá možnost odpočítat („Zbývá 20 dní před zahájením prodeje!“), neustále upozorňovat předplatitele na její existenci, a že knihu je třeba vzít.

Při předprodeji musíte vybrat KDP Select (což vám umožní v budoucnu zdarma rozdávat dárky). V této fázi jsme stanovili plnou cenu.

Povolení Goodreads a Author Central

Určitě je třeba vytvořit účty v Goodreads (jedná se o největší doporučující službu pro milovníky knih na světě) a v Author Central (toto je „základna autorských práv“ na Amazonu).

Tam musíte umístit své knihy, biografii, fotografii a odkazy na blog RSS. (Viz krok 3).

Prostřednictvím Author Central můžete svým knihám poskytovat oficiální recenze – buď z tisku, nebo od profesionálních společností, které se specializují na recenze.

Fáze 5. Zahájení prodeje

Kniha je vydávána pár dní před oficiálním vydáním, aby bylo zajištěno, že všechno vypadá slušně, všechno funguje a moderátoři nemají žádné stížnosti ohledně designu knihy.

V den vydání získáte velkou slevu na svou knihu a uděláte následující:

  • dělat informační bulletiny na základě rekrutované čtenářské základny;
  • zahájit reklamní kampaň na sociálních sítích, napsat všem „fly – buy!“
  • začněte inzerovat na speciálních stránkách, které se specializují na knihy se slevami.
  • Po týdnu požádejte všechny sociální sítě, aby napsali recenze.

Fáze 6. Distribuce

Při poklesu prodeje (přirozeně) je třeba začít distribuovat. Amazon vám umožní uvolnit knihy zdarma po dobu 5 dnů z 90.

Opět zobrazujte reklamy na stejných webech s dárky a slevami.

Napište do knihy bloggerů a požádejte je, aby si stáhli knihu a za několik dní zanechali recenzi.

To vše způsobí prudký nárůst stahování, recenzí a … nákupů za plnou cenu zbývajících knih v sérii. Proto je vhodné jít do Amazonky ne s jednou knihou, ale s několika.

Dále musí být tato stejná operace opakována každé 3 měsíce od každé knihy – tak, aby po celou dobu bylo něco na distribuci a prodeji.

Strategie II. Jednodušší

Fáze 1. Předprodej

Plánujeme, že v den oficiálního vydání bude vaše kniha distribuována zdarma.

Začneme předprodejem 10 dní před oficiálním vydáním, dostaneme odkaz na Amazonku a zveřejníme jej na našich vlastních stránkách a kdekoli je to možné. Při zahájení předprodeje nezapomeňte vybrat KDP Select.

Fáze 2. Propagační stránky pro knihy zdarma

Souhlasíme s propagací na stránkách, na nichž jsou inzerovány knihy zdarma. Řekneme jim, kdy bude vaše kniha na Amazonu zdarma v rámci programu KDP Select (stačí tři dny). Distribuce by měla začít v den oficiálního vydání + 2 dny.

Fáze 3. Propagační stránky pro knihy se slevami

Souhlasíme s jinými weby, které se specializují na knihy se slevami. Řekneme jim, kdy cena vaší práce bude 0,99 $ (stačí dva dny). Slevy musí začít jeden den po propagaci.

To vše by mělo poskytnout velký počet stažení a – v ideálním případě – několik recenzí.

Fáze 4. Začneme reklamu

Šestý den po oficiálním vydání zahajujeme provoz AMS (jedná se o program Amazon, který umožňuje inzerovat produkty na stránkách s podobnými produkty).

Úspěšné prodeje na Amazonu otevírají dveře všem nejrůznějším zajímavým místům – například skvělým vydavatelům v New Yorku (nazývají se Big Five). Pokud máte důkaz o úspěchu, uzavřou s vámi smlouvu ne za všeobecných podmínek, ale s dobrými zálohami. Pro informaci: obecnými podmínkami jsou oběh 2 000 kopií a $ 2-3 tis. předem. Osobně nevidím žádný důvod k publikování za obecných podmínek.

Ale to není vše. S dobrým prodejem na Amazonu začíná prodej v Hollywoodu a na chladných televizních kanálech, jako je HBO.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *