Posted on Napsat komentář

Jak napsat knihu

Zdá se, že knihu může napsat pouze někdo s literárním talentem. K vytvoření vaší práce samozřejmě potřebujete značné znalosti a pozoruhodnou představivost, vůli a vytrvalost a samozřejmě schopnost vyjádřit své myšlenky na papíře. Pokud to všechno máte, je na čase vydat bestseller. A my vám dáme několik tipů, které vám pomohou napsat knihu.

O čem psát

Přemýšlejte o tom, proč chcete napsat knihu. Co sdílet se čtenáři, co říct? Taková odpověď je nejčastější: „Chci napsat knihu, abych se stala slavnou.“

Pokud jste autorem odborné nebo obchodní literatury, najděte téma, které vás zaujme, kterému rozumíte nebo můžete přilákat odborníky, kteří vám pomohou.

V knize můžete sbírat moudrost mnoha lidí nebo rady, které vám vaši rodiče dali a které vám pomohly uspět v životě. Můžete psát o svých životních zkušenostech a profesních cestách nebo popsat biografii slavných osobností.

Nebo jste už dlouho chtěli lidem říkat o smyšlených světech a jejich hrdinech, objevovat fantazijní svět minulosti, současnosti nebo budoucnosti? To jsou také skvělá témata pro knihu, která si jistě najde svého čtenáře.

Nezáleží na tom, jestli je to próza, báseň nebo fikce, jedna rada: začněte hned!

Vytvořte plán nebo náčrtek

Plán knihy vám pomůže snáze postupovat vpřed a nakonec vytvořit úplný text.

Plán může vypadat jinak: položky za sebou, které se podobají obvyklému obsahu knihy, mapy myšlenek nebo jednoduše sled událostí. Pokud ještě nejste připraveni vytvořit plán, zapište si na jednotlivé stránky všechny nápady, které se vám v hlavě rojí, a zkuste je dát dohromady do jednoho celku.

Pro vás mohou být také užitečné krátké odkazy popisující klíčové vlastnosti hlavních postav díla. Takový index karet způsobí, že postavy budou živější a budou se zobrazovat jasněji.

Jak začít psát knihu

Začněte bez ohledu na to. Není dost času? Není vhodné místo k odchodu do důchodu? Myšlenky jsou zmatené a nechápete, jaká bude první kapitola? Nechte tyto výmluvy a posaďte se k jakémukoli stolu, zavolejte to pracovníkům a začněte psát.

Mnoho autorů píše nelineárně: začínají od středu, od konce, přeskakují z myšlenek na myšlenky. Tato technika umožňuje udržovat určitý stupeň zájmu a efektivitu práce. Napište, co je napsáno, a teprve potom si uspořádáte kapitoly ve správném pořadí, orámujete je úvodem a závěrem.

Nejprve napište a poté upravte

„Piš opilý ne střízlivý,“ radil Ernest Hemingway. Stojí za to dostat alkohol do procesu psaní – osobní rozhodnutí každého, ale pravdou je, že musíte nejprve psát, zcela se odevzdat spěchu a ponořit se do stavu proudění a po chvíli se vrátit k psanému a editovanému. Při pokusu o broušení textu během procesu psaní opustíte stav toku, ztratíte myšlenky a nestandardní hybnost. Je však mnohem efektivnější psát 10 tisíc znaků „nepřekonatelného“ textu než 3–4 tisíc ověřených a vyvážených textů.

Jak se nechat rozptýlit

Pokud je to možné, vytvořte ideální podmínky pro psaní knihy. Co vám pomáhá psát? Ticho, klasická hudba? Udělejte vše, co je ve vašich silách, abyste zajistili perfektní podmínky pro sebe.

Získejte rituál pro sebe. Například, Jack Kerouac zapálil svíčku před zahájením práce a když dokončil psaní, vyhodil ji ven. Zapálená svíčka byla signálem pro mozek – čas na vytvoření. Vytvořte si vlastní rituál, který vás připraví na práci.

Jak neopustit psaní knihy

Udělejte veřejné prohlášení. Řekněte svým přátelům, příbuzným nebo předplatitelům v sociálních sítích, že jste začali psát knihu a plánujete ji dokončit do takové lhůty. Veřejné závazky vám nedovolí relaxovat.

Pište každý den. Ať se stane cokoli, bez ohledu na vaši náladu, pište alespoň 20-30 minut denně.  Pokud múza někde během vaší práce putuje, buďte vytrvalí. Pokračujte v psaní, vykreslování nebo shromažďování materiálů. Postupem času múza opět přijde.

Množství mnoha knih není více než 30 tisíc slov. Pokud budete mít za půl hodiny čas napsat 150 slov, bude za více než 12 standardních pracovních dnů napsáno 30 tisíc slov.

Jak psát je zajímavé

Lidé milují příběhy z osobní zkušenosti, důvěřují jim. Buďte dobrým vypravěčem.

Vyhněte se klišé, přetrvávajícím výrazům a nudným úředním jazykům. Neskladujte složitá slova do skvěle zkroucených vzorů. Vymýšlejte o svých vlastních obrazech a metaforách a zaujměte čtenáře svěžestí vašeho stylu. Chcete-li knihu snadno číst, napište jednoduché věty. Vytvořte a rozvíjejte svůj vlastní rozpoznatelný styl: rytmus, jazyk, vizuální prostředky.

Kde hledat inspiraci

Ale to nepotřebujete. Pravda je. Přemýšlejte o psaní knihy jako o práci. Může to být snadné a příjemné a někdy obtížné a únavné, ale je to práce a musíte to udělat, pokud chcete (nahradit ten pravý) předat své myšlenky, obrázky a příběhy publiku, vytvořit skutečný bestseller, vydělat peníze, stát se slavným autorem a vytvořit další …

Pokud píšete pouze tehdy, máte-li inspiraci, může tento proces trvat roky, nebo nemusí skončit vůbec.

Mozek však můžete trochu povzbudit ke kreativitě. Zkuste chodit více mezi lidi a poslouchat, co si vyprávějí. Říká se, že nohy jsou kola myšlenek. Pro mnoho spisovatelů přicházely myšlenky právě při procházkách na čerstvém vzduchu. Chatujte s lidmi, poslouchejte hudbu, snídejte ve své oblíbené kavárně. Nebo možná inspirace přichází, když děláte domácí práce nebo zahradničení?

A sledujte svět kolem sebe, tak často přichází příběhy, stačí je chytit. Mějte malý notebook nebo chytrý telefon po ruce, abyste zachytili myšlenky, postřehy, nápady, které vás navštívily. Pokud si zapíšete všechno, co se děje kolem vás, velmi brzy budete mít materiál do několika knih.

Jsme si jisti, že jsme vás inspirovali k tomu, abyste se konečně pustili do psaní knihy. Hodně štěstí a těšíme se na vaše mistrovské dílo!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *