Posted on Napsat komentář

Jak propagovat svou e-knihu? 10 tipů, které fungují

Předpokládejme, že už jste e-knihu napsali a upravili – a všichni vaši přátelé a známí tvrdí, že text je vynikající a čtou ho s potěšením. Je tedy čas jít dál.  Není důležitý počet prodejců vašich e-knih, neboť v tom obřím množství knížek se brzo ztratíte. Stačí jeden prodejce, pokud se budete sami snažit svou knížku udat. Nespoléhejte se na prodávajícího – spoléhejte se jen sami na sebe.   

1. Najděte své publikum

Jedná se o zásadní součást práce na propagaci knihy – umožňuje vám soustředit se na správné publikum. Uvědomte si pro koho je vaše kniha určena, a buďte v jejich blízkosti (online i offline).

2. Vytvořte sadu ukázek pro tisk

Najděte svůj nejlepší fotografický portrét (nebo vytvořte nový). Nebojte se pochválit sebe a svou knihu. Vytvořte krátkou biografii, efektní obálku, citace, recenze čtenářů. Vyberte několik kapitol do PDF. To vše by mělo být na dosah ruky, aby bylo možné na požádání okamžitě distribuovat.  

3. Přímá komunikace

Objednejte letáčky s přebalem knihy na jedné straně a kontaktními údaji na straně druhé. Připravte si tři verze příběhu, o kterém je vaše kniha – na deset sekund, půl minuty a minuty. Začněte deseti sekundami: pokud osoba, se kterou mluvíte o knize, vypadá zajímavě, bude v konverzaci pokračovat. Nebo jen rozhoďte letáčky s upoutávkou na vaší knihu do čekáren, kadeřnictví – všude tam, kde lidi čekají a nudí se.

4. Vytvořte si své vlastní webové stránky

Zde přestavte detailně svou knihu spolu s jinými příspěvky. Pokud jste autorem románové literatury faktu, přejděte na vaše téma na fórech a nechte tam komentáře (podpis by měl být stejný). Vyzvěte blogery ve vaší oblasti, aby na svůj blog napsali recenzi o vaší e-knize.

5. Média a sociální sítě

To je tutovka a pochopitelně nesmíme zapomenout na You Tube a diskuzní fóra.Nabídněte místní rozhlasové stanici, časopisům, organizátorům akcí tištěné kopie vaší knihy jako ceny pro posluchače a čtenáře.

5. Bezplatné online knihovny

Mnoho mladých prozaických spisovatelů a básníků samozřejmě chce zbohatnout na své práci a nenabízet ji zdarma. Je však vhodné zmírnit ambice a zveřejnit jedno dílko v otevřeném bezplatném přístupu. A poté, co jste získali své první fanoušky, můžete přemýšlet o finanční stránce problému. Máte-li více napsaných knih, tak je můžete propagovat v knize zdarma s tím, že si je už budou muset čtenáři zaplatit. A pokud je zaujme vaše e-kniha zdarma, určitě se budou zajímat o další vaší literární činnost.

6. Zkuste to

Vyzvěte lidi, aby si zdarma stáhli kapitolu z knihy (na webu, v mailing listech, na svém blogu a na sociálních sítích – kdekoli je to možné). Kapitola samozřejmě musí být vybrána ta nejzajímavější. Stejnou kapitolu pošlete spolu s obsahem, mediální sadou a popisy knih literárním kritikům, blogerům a redaktorům časopisů.    

7. Bavte se

Zamyslete se nad propagací své knihy: musíte lidem sdělit příběh o tom, proč jste ji napsali, jak pro ně může být užitečná. Ve skutečnosti je propagace knihy pro spisovatele skvělým cvičením. Nikdo kromě vás nemůže o vaší knize tak přesvědčivě a barevně hovořit!

 8. Vydejte e-knihu jako audio knihu

Audio knihy nabírají v posledních letech na popularitě a pochvalují si je zejména ti, kteří nemají tolik času na čtení.

9. Klasika PR

Neváhejte oslovit PR článkem v hojně navštěvovaných online magazínech s odkazy na váš web nebo eshopy, kde se e-kniha prodává.

10. E-mail marketing

Máte-li nějakou možnost, jak e-knihu propagovat e-mailem, udělejte to. 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *