Maca peruánská Na podporu plodnosti, lepší imunitu, i proti akné

Maca peruánská (latinsky Lepidium meyenii ) je další z řady superpotravin, které stojí za pozornost.

Pro své povzbudivé účinky získala přezdívku “ peruánský ženšen “ – no s asijským ženšenem nemá vůbec nic společného.

Maca se v  jihoamerických Andách pěstuje již 3000 let. Vzhledem připomíná naši ředkvičku nebo řepu . Rostlina se pěstuje kvůli podzemní části – kořeni .

V tradiční medicíně se maca využívala hlavně na podporu plodnosti a  sexuální touhy . V její „rodném kraji“ se kořen přidává do polévek nebo ovesné kaše. Z kořene se vyrábí i tradiční fermentovaný nápoj – maca chicha.

Jaké má maca účinky?

Jaké látky obsahuje?

Pomáhá při neplodnosti?

Jak správně užívat macu?

účinky mace

V domorodém jazyce Peruánců slovo ma-ca znamená “ z výšin pocházející dobrá strava, která posiluje“ . Kořen mace je údajně prospěšný pro naše celkové zdraví. Všechny účinky mace však nejsou dokonale probádané, výzkum stále probíhá.

Ví se například, že rostlina obsahuje  adaptogeny. Co to znamená pro nás? Jde o látky, které nám pomáhají při překonávání náročných situací. Díky adaptogenem jsme psychicky odolnější a lépe zvládáme stres .

Mnoho lidí zaznamenalo při užívání mace ústup chronické únavy . Rostlina je známá také jako afrodisiakum. Zlepšuje funkce pohlavních orgánů a sexuální apetit (u obou pohlaví). Maca obecně podporuje reprodukční zdraví .

Nedávné vědecké studie dokonce ukazují, že maca ovlivňuje pohyblivost a množství spermií . I proto ji začali přidává například do tablet na podporu mužské erekce.

Jaké zdravotní oblasti řeší maca peruánská:

 • zvyšování fyzické i duševní energie,
 • celkové posílení imunitního systému,
 • potlačení depresí a úzkosti,
 • regenerace svalstva ,
 • léčba anémie (chudkrvnosti),
 • podpora plodnosti a libida,
 • zmírnění projevů menopauzy,
 • léčba erektilní dysfunkce.

Jaké látky maca obsahuje?

V maci se (podobně jako v zelí, brokolici, či růžičkové kapustě) nacházejí glukosinoláty . Tyto sloučeniny hrají významnou roli v prevenci rakoviny . Kořen mace kromě toho obsahuje:

 • mastné kyseliny a aminokyseliny,
 • vápník,
 • draslík ,
 • hořčík,
 • selen ,
 • jód,
 • zinek,
 • železo,
 • měď,
 • vitamíny – A , B, C, D a E .

Druhy mace

Známe až 13 druhů mace. Ty se liší silou účinku , ale také barvou . Světlejší odrůdy jsou sladší , v Peru z nich vyrábějí pasty, pudingy či džemy.

Tmavší kořeny mají vyšší energizující účinek. Na druhé straně – jsou i hořčí. U nás dostat zejména černou , červenou a  žlutou macu.

Maca negra (černá)

Černá maca je považována za nejsilnější odrůdu . Kromě zmíněných „společných“ účinků pro všechny odrůdy, zvyšuje mozkovou aktivitu : zlepšuje paměť a koncentraci, startuje dobré procesy při učení.

Černá maca má nejsilnější efekt ze všech druhů i na sexuální libido a hormonální rovnováhu . Zároveň je to silný antioxidant , což je informace pro ty, kteří se chtějí ochránit před rakovinou.

Maca roje (červená)

Druhým nejpopulárnějším druhem je maca roje. Má stejné vlastnosti jako ostatní odrůdy, rozdíl však pocítíte v chuti – je mnohem sladší . Pokud tedy nemáte rádi příliš sladká jídla, sáhněte raději po jiné barvě – černé nebo žluté .

A s čím nám pomůže červená maca? Například zvyšuje pevnost kostí , takže je dobrou prevencí před osteoporózou. Rovněž podporuje sexuální apetit, funguje jako afrodisiakum .

Pro muže tento druh přináší i speciální benefit. Díky glukosinolátu si udržíte zdravou prostatu. Užíváním mace červené tedy zabraňujete vzniku rakoviny prostaty .

Maca peruánská pro ženy

Samozřejmě, i ženy mohou těžit z přínosů této rostliny, a to v  různých obdobích života . Vždyť v lidovém léčitelství byla maca určena hlavně pro ženy. A co takové dokáže?

Maca pozitivně ovlivňuje hladinu estrogenu , což využijete zejména při nepravidelné a bolestivé menstruaci. Vyrovnané hladiny hormonů se pak projeví i na hezčí pleti – zvláště pokud vás trápí akné.

Pravidelným užíváním rostliny se také upravují funkce vaječníků . Proto se ženám, které nedokážou otěhotnět, doporučuje, aby denně užili 3 až 6 čajových lžiček práškové mace. Tuto dávku si třeba rozložit na celý den .

Maca a menopauza

Menopauzu často provázejí nepříjemné symptomy. Mnoho žen bojuje s  návaly horka , nespavostí , zda prudkými změnami nálad . Několik výzkumy prokázaly, že maca zmírňuje tyto negativní projevy.

Rostlina však pomáhá i v  psychické oblasti – snižuje deprese a úzkosti, které souvisejí s „přechodem“. Rovněž by měly být upraveny některé sexuální problémy, které vyplývají z  kolísání hormonů .

Zdroj foto: AdobeStock.com

Maca pro sportovce

Možná jste se již setkali s výživovými doplňky s obsahem mace. Rostlina zde nahrazuje cukr nebo kofein . No je tu i další důvod, proč ji sem přidávají – obsahuje steroly a množství bílkovin .

Tato kombinace je ideální pro sportovce a  kulturisty . Přírodní cestou si tak udržují dobré výkony. Bílkoviny jsou zase důležité pro regeneraci a  růst svalů po cvičení.

Prášek

Nejvíce zatím vzpomínáme prášek z mace . Děláme tak proto, že v této formě koupíte macu nejčastěji. Prášek z mace vás překvapí jemnou nasládlou chutí – některým připomíná karamel , jiní ho přirovnávají k  oříškem .

Máte mnoho možností, jak využít vitaminy nabitý prášek. Jelikož je to doplněk stravy , můžete jej zamíchat do nějakého pokrmu. Nejvhodnější čas na konzumaci je ráno – kvůli vysoké energetické hodnotě.

Nedoporučuje se prášek tepelně upravovat , jinak ztratí blahodárné účinky. Pokud tedy snídáte například kaši, macu přidejte až na konec, kdy je pokrm vychladlý . Macu si přidávejte i do smoothies , milkshakeov či džusů .

Díky příjemné chuti si osvěžíte i kávu . Chuťově se to dobře doplňuje se skořicí . Do jednoho jídla nebo nápoje si dávejte jen 1 čajovou lžičku . Pozitivní účinky pocítíte přibližně po 10 až 15 dnech pravidelného užívání.

Abyste dostali co nejkvalitnější výrobek, v obchodech hledejte organickou macu . Vybírejte si produkty, které jsou certifikované , a  nejsou geneticky modifikované.

Kromě prášku u nás seženete podrcen kořen, tablety i tinkturu.

Správné užívání mace

Zdravý příjem mace závisí na věku , celkového zdraví , ale i energetického výdeje . Obecně se doporučuje začít s  3 gramy mace denně (asi 1 polévková lžíce). Během prvních dnů se u někoho objeví nadýmání . To je znamení, že by měl denní dávku snížit .

Úplní začátečníci mohou začínat is polovinou čajové lžičky na den. Nejvyšší doporučená denní dávka mace je však 9 gramů. Takto vysoké dávky byste neměli užívat více než 4 měsíce .

Co se týče těhotných a  kojících žen , dosud nebylo potvrzeno, zda jim rostlina škodí, nebo ne. V těhotenství proto rostlinu neužívejte .

Maca je pro prospěšná i „zvenčí“. Existují šampony proti vypadávání vlasů, či krémy pro suchou a citlivou pleť.

Čaj z mace

Z mace se provádí i chutný čaj. Připravíte si ho ze sušeného nasekaného kořene . Jedna čajová lžička směsi se zalije vroucí vodou. Maca by neměla louhovat dlouho, stačí 5 až 10 minut . Čaj nepijte večer , ale v průběhu dne, když potřebujete „nastartovat“.

Má maca vedlejší účinky?

V doporučených dávkách považujeme macu za bezpečnou . Při nadměrném užívání se však může narušit funkce štítné žlázy . Děje se to hlavně při čerstvé maci , proto peruánští domorodci doporučují, abychom ji nejprve převařili .

Pokud to s Macou dříve přeženete, mohou se dostavit návaly horka , nadměrné pocení nebo  nespavost. Tyto vedlejší projevy jsou znamením, že máte přebytek energie v těle.

Jak jsme již zmínili, maca výrazně ovlivňuje i hladiny hormonů. Při onemocněních , které souvisejí s  hormony , tedy neužívejte macu bez konzultace s lékařem .

Týká se to zejména pacientek s endometriózou, myomy dělohy, rakovinou vaječníků nebo prsu .

pěstování mace

Macu, vypěstovanou na Slovensku, tak snadno nenajdete. Pěstování rostliny totiž vyžaduje opravdu specifické podmínky. Je třeba si uvědomit, že v  Jižní Americe roste maca v extrémních nadmořských výškách – 3800 až 4400 metrů .

Navíc jí vyhovují nízké teploty (-2 až 13 ° C), ale zároveň potřebuje intenzivní sluneční záření . Takové podmínky poskytují asi jen jihoamerické Andy. Tam rostlina odolává i velmi silným větrem.

Rostlina je k nám dovážena právě z jihoamerických And. Když dozraje, suší ji, a pak melou na prášek . V této podobě vydrží i 7 let , přičemž si stále zachovává léčivé látky.

Napsat komentář